Sanayi devriminden beri teknoloji her dönemde farklı boyutlara ulaşarak gelişmeye devam etmektedir. Hiç kuşkusuz ki internet günümüzün en önemli teknoloji alanlarından birisi olmayı başarmıştır. Bunun en açık örneği yazılı ve görsel basının hızla internet alanına kayması gösterilebilir.

İnternet’in icadı diğer pek çok buluş gibi savunma amacı ile ortaya çıkmıştır. Dosyaların ve bilgilerin Amerikan savunma birimleri arasında kolaylıkla dağıtıla bilmesi için geliştirilmiş daha sonrada önce Amerika’da sivil hayata geçirilmiş sonrasında bütün dünyaya yayılmıştır.

E-mail, web, alan adları gibi kavramlar ve çeşitli bağlantı modelleri hızla geliştirildi. 1970 yılında ortaya çıkarılan bu kavram bilgisayarlar ile odamıza kadar girmiş 2000 yılı sonralarında ise cep telefonları sayesinde cebimize kadar girerek hayatımızın her anında karşımıza çıkmaya başlamıştır. Kısaca internet nedir bahsettikten sonra günümüzün asıl trendine yani fenomenlik konusuna geçebiliriz.

 İnternet aleminde son zamanlarda fenomenlik oldukça meşhur oldu. Fenomenlik, sosyal medya aracılığı ile kişinin ünlenmesi anlamında kullanılmaktadır. Yani televizyonculuk da olduğu gibi birileri sizi ünlü yapmaz siz elde ettiğiniz takipçi kitleniz sayesinde ünlenirsiniz. Yani başarı size aittir.

Fenomenlerin, özellikle instagram da oldukça başarılı paylaşımlar yaptığını düşünmekteyim. İnstagram’ın dışında fenomenliğin en revaçta olduğu sosyal platform tabi ki youtube. Bu platformda bir video kanalı (yani profil) açtıktan sonra eklediği videolar ile fenomen olan bir çok insan var. Youtube fenomenleri, youtuber adı ile anılırlar. Youtuber nedir diye soracaksanız kendini bir ekran ve bir mikrofon karşısında güzelce ifade edebilen herkes diye tanımlarım. Zaten bundan dolayı bir çok youtube fenomeni dizilere oyuncu olarak katılmaya başladı.