Başlangıç / Kişisel Yazılar / Seçmece ve Kesmece Mükemmel Karpuzu Seçebilme Teknikleri
Karpuz Network

Seçmece ve Kesmece Mükemmel Karpuzu Seçebilme Teknikleri

Karpuz First
Karpuz First

Toplum olarak karpuzla duygusal bir bağımız olduğunu düşünüyorum. Yaz gelince hepimizin kafasında bir karpuz – peynir kombinasyonu oluşur. Ayrıca iyi karpuz seçebilmek de övünülecek bir şeydir bu topraklarda. “Çekil bakayım şöyle yeğenim, sen anlamazsın” diyen dayı her ne kadar karpuzdan gelen ses dışında herhangi bir veriyi kullanmıyor olsa da büyük saygı görür. Karpuzcular “seçmece” ya da “kesmece” anahtar kelimeleriyle satarlar karpuzlarını. Kesmece, karpuzcunun, karpuzuna olan güvenini gösterir. Peki siz de dayınız gibi mükemmel karpuz seçebilmeyi istemez miydiniz? Hem de bilimsel veriler ışığında şovunuzu yapıp yanılma payınızı en aza indirerek? İşte şeker gibi bir karpuz seçmek için hayat kurtaran bilgiler!

Karpuz Seçmece
Karpuz Seçmece

Kilit Nokta Toprak Lekesi

Şimdi sen diyeceksin ki ben böyle karpuz görünce almıyordum, kötüdür, bozuktur sanıyordum. Değil mi? Kaçırdın işte güzelim karpuzları. Doğada makyaj yoktur güzel kardeşim. Karpuzların üzerinde gördüğümüz bu beyaz – turuncu arası lekeler İngilizce’de “field spot” olarak biliniyormuş, ben onu toprak lekesi diye çevirdim. Bu leke turuncuya ne kadar yakınsa karpuz o kadar olgun demektir. Hiç leke yoksa o karpuz daha çok toydur. Yağlı beyaz peynirin yanına yakışmaz. Aman diyim.

Karpuz Seçmece
Karpuz Seçmece

Karpuz Üzerinde Ağ Oluşumu

Muhtemelen bunu da kötü bir şey sanıyordunuz ama yanıldınız. Bu ağ yapısının oluşmasını sağlayan şey, karpuz henüz bir çiçekken arıların vesile olduğu o tozlaşma meselesi. Karpuzun üzerinde ne kadar çok ağ oluşumu varsa o karpuzun çiçeği o kadar çok tozlaşmaya maruz kalmıştır ve bunun sayesinde aynı oranda tatlıdır.

Karpuz Network
Karpuz Network

Karpuzun Sapına İyi Bakın

Karpuz sapı deyip geçmeyin. O size çok şey anlatıyor. Yukarıdaki resimde gördüğünüz karpuzun sapı kurumuş, tövbe estağfurullah böyle acayip bir şey olmuş. Bu neyi gösteriyor? Karpuzun tarladan ayrıldıktan sonra bir süre beklediğini. Peki karpuzun bir süre beklemesi iyi bir şey mi? Tabii ki iyi bir şey. Tarladan kopartılıp ertesi gün satılan karpuz yavan olur, tatlanmaz, çok büyük bir performans göstermez. Oysa bir süre beklemiş karpuz candır. Sapı yemyeşil ve taze olan karpuzlardan koşarak uzaklaşın. Kuru sap candır.

Karpuz Yavan Tatlı
Karpuz Yavan Tatlı

Siz Kime Şekil Yapıyosunuz?

Şekil önemli. Her ne kadar biz karpuzu tepside kesip peynirle yiyen düz vatandaşlar bilmiyor olsak da karpuzların cinsiyeti varmış. Şu solda gördüğünüz karpuz erkek. Yanlardan basık, uzun bir yapısı var. Bu karpuzlar genelde sulu – yavan oluyormuş. Yani çok fazla tatlı değil. Sağ taraftaki ise dişi. Dişi karpuzlar yuvarlak forma çok yakın ve acayip tatlı oluyorlarmış. Ne yenir ama.

Karpuz Şekil
Karpuz Şekil

Önemli Olan Boyu

Alacağınız karpuz ne dev gibi olsun ne de ufak tefek. Orta boy karpuzları seçin. Fakat dikkat etmeniz gereken nokta şu ki elinize aldığınız karpuz boyutuna göre ağır bir his bırakmalı sizde. Sanki daha hafif olmalıymış da içine taş koymuşlar gibi hissetmelisiniz. Karpuz uzmanı olmanıza ramak kaldı.

Karpuza Kulak Verin

Milletçe, tek bildiğimiz güzel karpuz tespit yöntemi işte bu. Karpuzu dinleyeceksiniz. Nasıl anlatsam? Şöyle düşünelim. Elinizde aynı kalınlıkta bir karton plaka, bir de tahta plaka olsun. Bunların tam ortasına avucunuzun içiyle vurduğunuzda gelecek sesleri hayal edin. Karton darbeyi kısmen emecek ve zayıf tonda bir ses duyacaksınız. Tahtadan gelen ses ise daha tok olacak ve tahtanın tümü size cevap vermiş gibi hissedeceksiniz. İşte iyi karpuzdan öyle ses gelir. O ince yankıyı hissetmelisiniz. Hafiften çınlama olmalı karpuzun içinde. Böylece kof karpuz almaktan kurtulursunuz. Bıçağı soktuğunuz anda karpuzunuz yarılır.

Tebrikler! Artık bir karpuz uzmanısınız. Siz de tıpkı bir baba gibi, tıpkı Doblo’su olan enişteniz ve tıpkı dayınız gibi “sen çekil şöyle ben karpuzdan iyi anlarım” diyebileceksiniz. Tepsiniz karpuzsuz, karpuzunuz peynirsiz kalmasın. Şekliniz bol olsun.

Kaynaklar:
http://www.thekitchn.com/the-best-way-to-pick-a-watermelon-172375
http://www.fifteenspatulas.com/how-to-pick-a-superstar-watermelon
http://brightside.me/inspiration-tips-and-tricks/how-to-pick-a-perfect-watermelon-tips-from-an-experienced-farmer-209205

Hakkında: Sedat Yücel

1982 doğumlu Makine Mühendisi, Bilgi İşlem Müdürü, Webmaster, Gayrimenkul Danışmanı, Fenerbahçe Hooligans bir ihtiyar :)

Kontrol Ediliyor

Türksat 4A Uydusu 2019 GÜNCEL TV Kanal Radyo Frekans Listesi

Kazakistan’daki Baykonur uzay üssünden 14 Şubat 2014 tarihinde fırlatılan en yeni uydumuz Türksat 4A 50 …

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
Araç çubuğuna atla